Dönüşüm İş Sağlığı ve Güvenliği | İş Güvenliği Danışmanlık, İş Güvenliği Eğitimi, İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Kurumu, Ortak Sağlık Güvenlik Birimi

ItalianoрусскийFrançaisDeutschenglishTürkçe

Blog

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi kavramı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, iş yerlerinin iş güvenliği ve iş sağlığı ihtiyaçlarını karşılayan yetkili kurumlara verilmiş genel bir addır.

Ortak sağlık ve güvenlik birimleri (OSGB’ler) , işyerlerinin işyeri hekimi, sağlık personeli ve iş güvenliği uzmanı ihtiyaçlarını karşılamak için yasal olarak görevlendirilmiş birimlerdir.

OSGB’ler 27 Kasım 2010 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmış İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği’nde geçtiği üzere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlardır.

OSGB’ler bir insan kaynağı sağlayan kuruluş değil, yasa ve yönetmeliklerce belirlenmiş ceza-i sorumlulukları olan firmalardır.

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri, işçilerin sağlığını korumak amacıyla işçilere verilecek her türlü sağlık hizmetinden sorumludurlar.

Ortak sağlık güvenlik birimi işyerlerinde yangın, kaza gibi acil müdahale gerektiren durumlar için acil durum planlarının hazırlanmasını, acil müdahale bakımından yapılması gerekenler konusunda uygulamaları organize eder, yürütür, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapar.

Kategori: Güncel

Adana , Kocaeli , Adıyaman , Konya , Afyon , Kütahya , Ağrı , Malatya , Amasya , Manisa , Ankara , Kahramanmaraş , Antalya , Mardin , Artvin , Muğla , Aydın , Muş , Balıkesir , Nevşehir , Bilecik , Niğde , Bingöl , Ordu , Bitlis , Rize ,  Bolu , Sakarya , Burdur , Samsun , Bursa , Siirt , Çanakkale , Sinop , Çankırı , Sivas , Çorum , Tekirdağ , Denizli , Tokat , Diyarbakır , Trabzon , Edirne , Tunceli , Elazığ , Şanlıurfa , Erzincan , Uşak , Erzurum , Van , Eskişehir ,  Yozgat , Gaziantep , Zonguldak , Giresun , Aksaray , Gümüşhane , Bayburt , Hakkari , Karaman , Hatay , Kırıkkale , Isparta , Batman , İçel , Şırnak , İstanbul , Bartın , İzmir , Ardahan , Kars , Iğdır , Kastamonu , Yalova , Kayseri , Karabük , Kırklareli , Kilis , Kırşehir , Osmaniye , Düzce